ANA
SAYFAYA
DÖN


Yayın Tarihi; 17.05.2018

“Nerenin başkent olacağına orada yaşayan halklar karar vermelidir!”

İsrail'in Filistin halkına yönelik başlattığı katliam Eğitim Sen çağrısıyla Çaycuma'da kınandı.

“Şiddet ve insanlık dışı uygulamalar derhal sonlandırılmalı, Filistin ve İsrail halklarının bir arada ve barış içinde yaşamaları için gerekli siyasal adımlar atılmalıdır!”

Çaycuma Öğretmenevi önünde yapılan basın açıklamasına CHP İlçe Başkanı Tuncay Akyol, Selüloz-İş Sendikası Çaycuma Şube Başkanı Hakan Cura, Çaycuma ADD Başkanı Zeki Saim Oral, Eğitim Sen üyeleri ve vatandaşlar destek verdi.

Eğitim Sen Çaycuma Temsilcisi Gökhan Taner Günsan yaptığı basın açıklamasında şunları söyledi; "ABD’nin yirmi iki yıldır uygulamaya koymadığı ‘Kudüs’ün İsrail’in Başkenti olduğuna dair karar’ını hayata geçirmesini Konfederasyonumuz daha ilk günden açık bir provokasyon olarak nitelemiş, kamuoyuna yönelik yaptığı basın açıklaması ile kararın geri alınması gerekliliğini vurgulamıştı.

Ne yazık ki, kararından ve provokasyondan vazgeçmeyen, başta Ortadoğu olmak üzere tüm dünyada çatışma zemini yaratacak politikalara hız kazandıran, emperyalist politikalarla Ortadoğu’yu kan gölüne çeviren ABD Filistin’de bugün onlarca Filistinlinin yaşamını yitirmesine, yüzlercesinin yaralanmasına yol açacak gelişmelerin de fitilini ateşlemiş oldu.

ABD ve İsrail’in emperyalist amaçları doğrultusunda Kudüs’ü iç politika malzemesi yapmaları çözüm yerine çözümsüzlüğü, barış içinde bir arada yaşam yerine çatışma ve kaosu derinleştirmektedir.

ABD provokasyona yol açan bu kararından derhal vazgeçmelidir. Filistin halkının meşru talepleri kabul edilmelidir.

Nerenin başkent olacağına ABD ya da İsrail politikacıları değil orada yaşayan halklar karar vermelidir.

ABD provokasyonunu ve barışçıl gösterileri silah zoruyla bastırarak katliama yol açan İsrail devletini kınıyor, Filistin halkının meşru taleplerini destekliyor, dayanışma duygularımızı iletiyoruz.

Şiddet ve insanlık dışı uygulamalar derhal sonlandırılmalı, Filistin ve İsrail halklarının bir arada ve barış içinde yaşamaları için gerekli siyasal adımlar atılmalıdır."

 

Bu yazı  346 kez okunmuştur.


© Kirnapci
     
 

Bu Haberi Facebook'ta Paylaş