ANA
SAYFAYA
DÖN


Yayın Tarihi; 4.09.2017

KIRNAPÇI’LAR BİR ARAYA GELDİ!

 İki yüz yıl geciken buluşma!

KIRNAPÇI’LAR BİR ARAYA GELDİ!

Çaycuma’nın Yeniköy ve Terziler Köyünde yaşayan Kırnapçı’lar çok uzun yılların ardından ilk kez bir araya gelerek buluştu!

Türkiye’de yalnızca iki köyde bulunan ve birbirleriyle aynı kökten geliyor olmalarına karşın bugüne dek buluşamayan soyadı Kırnapçı olan aileler, Yeniköy’den Mevlüt Kırnapçı ve Terziler Köyünden Ahmet Kırnapçı’nın önderliğinde, Terziler Köyünde bir araya geldi.

3 Eylül 2017 Pazar günü, yani Kurban Bayramının üçüncü günü, Terziler Köyündeki Kırnapçı’ların bayram gününde bir araya gelen iki grubun buluşması, heyecanlı, duygulu ve mutlu anlara sahne oldu.

Yaklaşık iki yüz yıl kadar önce 1800’lü yılların başında Gerede taraflarından göç ettiği sanılan ve geçimlerini kendir, keten, kenevir ekip bunlardan ip, urgan, sicim, kınnap yaparak geçimlerini sağlayan Kırnapçıoğulları sülalesinin iki büyük aile olduğu ve araları açık olduğu için iki ayrı yerleşim yerine ayrı ayrı yerleştikleri ve sonrasında da birbirleriyle iletişimi kestikleri söylenegelmiştir.

Yeniköy de dört kök (Tavşanlar, Çotalar, Dogalaşlar ve Kaptanlar), Terziler Köyündeyse altı kök (Yahudiler, İmamlar, Köseler, Deli Hacılar, Kadılar ve Molla Bayramlar) olarak toplam on kök olan Kırnapçı’ların, karakter, kişilik ve sosyal yapı olarak aynı soydan geldiği anlatılan anı ve öykülerle dile getirildi.

Terziler Köyü Bayram Yerindeki Kırnapçılar Buluşmasına, Yeniköy Muhtarı Ercan Kukuş ve Terziler Köyü Muhtarı Mustafa Ermiş de katıldı.

İki yüz yıl gecikmeli de olsa yapılan buluşma sonunda, önümüzdeki yıl ilk bayramda Yeniköy’de buluşma yapılması kararlaştırıldı.

 

Bu yazı  1587 kez okunmuştur.


© Kirnapci
     
 

Bu Haberi Facebook'ta Paylaş